
Forbered julemaden del 1 – tilbehøret
Vi har lavet en række indlæg og opskrifter, med de forberedelser du kan lave op til jul og som kan hjælpe dig når julemaden skal forberedes. Med julemaden tænker vi bredt på mange af de madretter vi spiser i december til julefrokoster, madpakker, julemiddage, familiefrokoster og hvad der ellers er af julearrangementer.
I del har vi et par af de ting, som du kan forberede i god tid og som endda bliver bedre af at står.
Lyn-syltede Rødbeder til julefrokosten
Lige nu kunne vi købe friske rødbeder til 5 kr. pr. pose så hold øje med priserne. Rødbeder kan meget nemt råsyltes og fyldes på glas, så de er klar til julen. Når de råsyltes efter opskriften herunder, får man en lidt anderledes rødbede end de kogte man køber. De er lidt mere velsmagende og der er lidt mere bid i dem. De kan laves lige før de skal spises.
Se opskriften på lyn-syltede rødbeder
Saltagurker til julemaden
Saltagurker skal gerne trække et par uger inden de spises, så start allerede nu, hvis du vil have lækre velsmagende agurker til julebordet. Saltagurker passer godt til sylte, flæskesteg og mange andre kødretter. De smager i øvrigt også godt uden noget, så lav rigeligt.
>>I del 2 kommer vi til at kigge på sylte, julerødkål og tipoldemors stærke sennep.